בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
Re: הסיפור שלי
נכתב ע''י: שומר הצלמוות (IP Logged)
תאריך: 12:35 11/01/2008

אוקיי....

יש לך הרבה קשיים טכניים, שכשקוראים אותם (בין אם זה קורא מתחיל או מישהו מנוסה) זה מאוד צורם...
אני אצביע על הקושי הגדול ביותר שהרגשתי

אצטט אותך כרגע:
"האם כדאי להפסיק לחפור?" שאל הנער את עצמו...
"יש לו מצבי רוח משתנים." חשב דניאל.

החזרה שוב ושוב על "חשב\אמר\שאל" *דניאל* פוגעת בקורא - הקורא מבין כבר לבד שמדובר בדניאל, ולכן החזרה הזו מפריעה לרצף הקריאה...
במקום זה אולי כדאי שתכתוב:
"כדי לי להפסיק לחפור?" שאל את עצמו...
"מצב הרוח של פינץ' שוב משתנה" חשב...

בעיה נוספת שהרגשתי היא, שניסית לכתוב משפטים ממש יפים, אבל הם לא הפכו לקריאים...
כהרגלי, אצטט אותך:
"למחרת אותו הלילה קם דניאל מאוחר ולא היה לו זמן לטייל עם פונץ' טיול בוקר טיפוסי".

לקורא *ברור* שמדובר בבוקר שאחרי, הוא לא מצפה שתעבור לשנה הבאה - בשביל הקורא המילה למחרת בעצם אומרת
למחרת אותו הלילה.

"...ולא היה לו זמן לטייל עם פונץ' טיול בוקר טיפוסי". - מה הרעיון של טיפוסי?, המילים "טיול *ה*בוקר" יתנו את אותו האפקט בלי טיפוסי... מתי בפעם האחרונה אמרת בחיי היומיום שלך:
"אני הולך לאכול ארוחת ערב טיפוסית..."
"אני הולך לישון שינת לילה טיפוסית..."
וכו'?

אם אתה מסכים עם הנקודה שלי, אולי כדאי שתשנה את הנוסח ל:
למחרת, דניאל התעורר מאוחר, והוא לא הספיק לקחת את פונץ' לטיול...

דוגמה לצרימה נוספת הייתה:
אימו של דניאל, רווית, עמדה במטבח. "דניאל, עוד מעט האוכל מוכן. תארגן את השולחן לקראת האוכל, בבקשה." ביקשה בנימוס. "עוד מעט."

השפה שכאן יפה מאוד, אבל לא קריאה, שים לב לנקודות הבאות:
א. "דניאל, עוד מעט האוכל מוכן..." - ממתי אנשים מדברים ככה בארצנו הקטנטונת? ובמיוחד כשאמא מדברת לבנה???
לטעמי יותר מתאים: "דניאל, עוד (שנייה\דקה\רגע - כל ביטוי זמן שנפוץ בדיבור היומימי יתאים כאן) האוכל מוכן..."

ב. "תארגן את השולחן לקראת האוכל..." - שוב, לקראת *האוכל* - אבל היא כבר אמרה שהאוכל מוכן? לא? או אולי דניאל לא מבין שמדובר בשולחן האוכל?, או שהקורא לא מבין?,
- אם רווית מוסרת אינפורמציה, ומבקשת משהו, סביר להניח שהבקשה תהיה קשורה לאינפומרציה - אז כדאי להשמיט חלק כלשהו... אולי כדאי שתכתוב: "דניאל, תארגן את השולחן, עוד שנייה האוכן מוכן...", או "דניאל, האוכן מוכן, אתה יכול לארגן את השולחן?" וכד'

*הרחבה לב'*
ציטוט:
אימו של דניאל, רווית, עמדה במטבח. "דניאל, עוד מעט האוכל מוכן. תארגן את השולחן לקראת האוכל, בבקשה." ביקשה בנימוס. "עוד מעט."
אם כתבת שאמא של דניאל ביקשה ממנו משהו, אתה יכול להשמיט את ה"בבקשה", כי אחרת יוצאת כפילות מסויימת...

נקודה נוספת - אמו של דניאל, רווית... אולי כדאי שתכתוב - רווית עמדה במטבח וביקשה: "דניאל אתה יכול לארגן את השולחן? כי האוכל כמעט מוכן". "עוד מעט אמא" (ענה דניאל)... - אתה יכול להשתמש בדיאלוגים בין הדמויות כדי להוסיף אינפורמציה על היחסים ביניהם - לא הכל צריך לתת מראש תוך כדי כתיבה...

נקודה אחרונה: אין צורך לרשום "ביקשה בנימוס" - אם דמות מסויימת ידועה (לקורא) כדמות בלאגניסטית ומרדנית - אז יש מקום ל"ביקשה בנימוס", אבל אם לדמות יש סמכות על דמות שנייה אבל הם במערכת יחסים טובה (כמו ביחסי הורות תקינים), אז ה"ביקשה בנימוס" קצת צורם - כי זה כבר ברור לקורא...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
בכוונה לא התייחסתי לתוכן העליל או להעברת ה"רקע" של הסיפור כי הצרימות הללו (ואלה רק דוגמאות ספורות) פוגעות ביכולת שלך להעביר את העלילה ואת הרקע, אני ממליץ לך לקרוא קצת סיפורים בפורום ולנסות לשפר את הכתיבה שלך בהתאם...

נושא נכתב על ידי נשלח
  הסיפור שלי ניב 08:18 11/01/2008
  Re: הסיפור שלי שומר הצלמוות 12:35 11/01/2008
  טרום תגובה Ange noir 01:45 12/01/2008
  שם אנואר 12:32 11/02/2010

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.