בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
דברים שדמיינתי לי במהלך הקריאה.
נכתב ע''י: ס''סתם. (IP Logged)
תאריך: 05:54 07/11/2004

דמיינתי לי ילדה שמסתובבת בחדר מואר למחצה.
בחדר מפוזרות בובות, הילדה מתיישבת ליד כל בובה בתורה ומדקלמת כמה שורות. ואז היא ניגשת בזריזות אל הבובה שמולה ואוחזת בראשה וידיה וממחיזה אותה תוך כדי שהיא מקריאה את השורות שנכתבו לזאת. וכך הלאה.
ובכל הזמן הזה, הילדה מדמיינת שהבובות *אכן* מדברות והבובות נמצאות בעיצומו של קונפליקט רב עוצמה. ואילו לי, הקטן, מהצד זה נראה כמו... ילדה שמשחקת בבובות שלה.

את מבינה למה אני חותר?

כל הדיאלוגים, הסצינות, ההתרחשויות כולן בנויות בכדי להביע כמה מחשבות שיש לך על העולם. שזה דבר מכובד בפני עצמו, מחשבות על העולם, אבל כשזה מגיע בסיפור בצורה כזאת, בוטה, מייד הקורא מרגיש שמנסים לדחוף לו משנה לעוסה של מישהו אחר.
וזה לא מה שקורא של סיפורים רוצה בד"כ, לא בצורה הזאת.
כשאת כותבת את צריכה לספר סיפור, לא להרצות בפניי את דיעותייך. אם ארצה הרצאות אפנה למאמרים בנושא ומידי אנשים שאני מכיר וסומך על מומחיותם. כשאני קורא סיפור אני רוצה - סיפור. ובתוך הסיפור אני רוצה דמויות חיות ונושמות, לא בובות של הכותב, אני רוצה סיפור עם קונפליקט ומתח והתקדמות.
תביטי במשפט האחרון שלך, הוא יגלה לך את כל הבעיה. ממתי ראית לאחרונה את האנושות מרכינה ראש, או לעצם העניין עושה כל דבר באופן אחיד. לי לפעמים קשה לראות שני אנשים עושים משהו כזה.

ולעצם הכתיבה עצמה. היא בכיוון טוב, אבל יש בה חוסר אחידות. את מתארת תיאור בשפה מסויימת ומייד קופצת לשפה אחרת - לדוגמא:

* "בגוון אדום כהה וכבד, הצבע שיאיר את סוף העולם, הים נצנץ, כפי שרק ים חצי גלי יכול לנצנץ בלי שזה יהיה קיטשי לחלוטין."*

את שמה לב להבדל הרציני בין תחילת המשפט לבין סופו? שבירת שפה כזאת פוגמת באמינות ובזרימה של הטקסט.

שורה תחתונה, יש כאן התחלה של כתיבה טובה, לדעתי הצנועה, אבל חסרים לך אלמנטים חשובים בעלילה, דיאלוגים ועוד.
המלצתי, לכי אל השיעורים של גושדארניט בתפוז, תעבדי עליהם קצת, תתערי בפורום הכתיבה של תפוז ותחזרי אל הרעיון הזה יותר מאוחר.
אז, אני אקרא אותו בשמחה.

בהצלחה!

נושא נכתב על ידי נשלח
  deus, rex, machina nihohit 22:38 06/11/2004
  דברים שדמיינתי לי במהלך הקריאה. ס''סתם. 05:54 07/11/2004
  I agree שחר 14:13 07/11/2004
  אין כאן סיפור. NY 03:33 09/11/2004

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.