בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
מחר השמש תאחר מעט
נכתב ע''י: יעקב שקד (IP Logged)
תאריך: 05:48 08/08/2004

מחר השמש תאחר מעט

סיפור מדע-בדיוני

מאת יעקב שקד

פניו של קריין החדשות היו חמורי סבר. איפורו הכבד הצליח להסתיר אך בקושי את קמטיו והוא נראה עייף מאוד. אבל בעיניו שיחק ניצוץ עירני. "ערב טוב אמריקה. הנה סיכום האירועים שטילטלו היום את כל העולם. ואני מתכוון, טילטלו. בגדול. על כל בני האדם עבר יום שלא היה כמותו מעולם. הפחד, אי הידיעה, והיעדר מידע והסברים מספקים, היו גרועים כמעט כמו ההתרחשויות עצמן. תוכנית זאת תוקדש להסבר מלא על מה שאירע."

פניו נעלמו ועל המרקע הופיע גוש סלע ענק. צורתו הזכירה תפוח-אדמה, אבל מראהו היה מתכתי ומאיים. "זהו 'נליארב', האסטרואיד שהיכה היום בכדור הארץ," נשמע קול הקריין ברקע, "כולנו חשנו היטב את נחת זרועו. אבל לשמחתנו אני יושב כאן, בערבו של היום הגורלי הזה, ויכול לדווח לעולם על אשר אירע. מן העובדה שאני משדר אליכם וכי השידור נקלט במאות מיליוני בתים על פני האדמה, ברור שכדור הארץ ניצל."

הפנים המוכרות שבו ומילאו את המרקע. "נפתח במניין הנפגעים. על פי הדיווחים עד כה עולה, שעשרות אלפי בני אדם נספו כתוצאה מפגיעת האסטרואיד, ופי עשרה מזה נפגעו באופנים שונים. כמעט כולם יחלימו. ההרס ניכר, אבל לא לבלי השב. כמעט כל קוי האופק שאנו רגילים לראות נותרו כשהיו, ונראה כי בתוך זמן קצר ישוב עולמנו לשגרת חייו.

להזכירכם, אַסטֶרוֹאִיד הוא כוכבון, מהמילה אסטרו, כוכב. בין הכוכבים מארס ויופיטר חגה סביב השמש חגורה של אסטרואידים. כל כוכבון כזה הוא גוש חומר. גודלם של האסטרואידים נע ממטרים בודדים ועד אלף קילומטרים. כולנו ראינו את תחזיות אנשי המדע על אשר יארע אם יפגע אסטרואיד בכדור הארץ. ההתנגשות תוארה כמקבילה לפיצוץ של מאות ואלפי פצצות אטום, דבר שיטיל שמה ושאיה על כדור הארץ לאלפי שנים. אבל לא זהו מה שהיה קורה אילו פגע 'נליארב' בכוכבנו. בגודלו זה ובמהירותו זו, הוא לא היה גורם לנזקים עצומים, שלהתאוששות מהם היה כדור הארץ זקוק למאות אלפי שנים. לא. הוא היה פשוט מפוצץ ומפורר את כדור הארץ לרסיסים ומפזר אותו לאורך מסלולו. הוא היה הופך את כדור הארץ לחגורת אסטרואידים חדשה סביב השמש.

כי 'נליארב' אינו אסטרואיד במובן שאנו רגילים לו. הוא לא נמנה עם האסטרואידים שבחגורת הסלעים המקיפה את השמש. 'נליארב' הגיח בפתאומיות מעבר לשמש, נע במהירות עצומה. והיה ברור שהוא לא בא ממערכת השמש שלנו. הוא הפתיע את כל העולם, ובעיקר את קהיליית האסטרונומים והאסטרופיזיקאים. בשל מהירותו העצומה של 'נליארב' לא היה סיפק בידינו לעשות דבר כדי להציל את עצמנו.

הדברים נראים כאילו ארב 'נליארב' מצידה השני של השמש כדי להתנפל עלינו. זאת היא מטאפורה נאה, אבל אסטרואידים אינם אורבים לכוכבים. הכיוון ממנו בא 'נליארב' ומסלולו המוזר גרמו לכך שהוא הצליח לחדור לתוך מערכת השמש שלנו ולנוע בתוכה ימים אחדים, כשהוא מוסתר מעינינו כל הזמן על ידי השמש. כך, עד שהגיח לכיווננו לפני כשמונה-עשרה שעות. עד אז לא יכולנו להבחין בו, וכשהבחנו בו לא היה עוד מה לעשות. היו אלו שמונה-עשרה שעות שהאנושות לא תשכח לעולם. נקווה שהשפעתן תהיה לטובה.

יש להודות, האנושות לא היתה מוכנה. עד שהפוליטיקאים והגנרלים סיימו להתווכח איזו מדינה שילחה את האסטרואיד, מי יממן את ההוצאות האדירות הכרוכות בנסיונות לפגוע במפגע, ומי יחזיר להם את כלי הנשק שיאבדו. עד שבתי הנבחרים והמנהיגים הקובעים החליטו לעשות מעשה. עד שהאנשים המתאימים ישבו וחישבו איך לחמש טילים שלא נועדו לכך, ועד שסיימו להתווכח אם פגיעה אטומית ב'נליארב' תציל את כדור הארץ או רק תרגיז את הגוף השמימי ותהפוך אותו מקלע אחד לאלפי קלעים איומים, היה מאוחר מדי. 'נליארב' כבר היה במרחק של ארבעה-עשר מיליון קילומטרים, כשעתיים בלבד מאיתנו. אין בכדור הארץ אף טיל צבאי נושא חימוש גרעיני המיועד למרחקים כאלה. גם אין בכדור הארץ אף טיל העשוי להיות יעיל בהתמודדות עם מהירויות כאלו. לאנשי המדע היה ברור שגם אם יחמשו את כל עשרים הטילים הבין כוכביים שיש בעולם בפצצות גרעין ומימן בתוך דקות - עניין בלתי סביר באופן מוחלט - לא תהא בכך תועלת. מהירותם היא כשלושים קילומטרים בשניה. במהירות זאת הם יפגעו ב'נליארב' כשהוא יהיה קרוב מדי לכדור הארץ, ומאות ואלפי חלקיו יטרפו את כוכבנו הכחול, עד כלות.

אבל, היו אנשי מדע שחישוביהם הראו כי הפגיעה של 'נליארב' בכדור הארץ תהיה אחרת, ונותר לנו רק לתלות את יהבנו בהם. אנשי מדע אלה אמרו ש'נליארב' יפגע בכדור הארץ, אבל לא ממש. והם צדקו. מה שנותר לנו לעשות עד לפגיעה, הוא לספר לבני האדם שהעולם נמצא בסכנת כליה מיידית, לעודד את המאמינים להתפלל, ולהבהיר לכל שאין טעם בביזה."

תמונתו של הקריין התחלפה בתמונות בני אדם בארצות השונות, מתפללים בדבקות, מבקשים מחילה. חיילים המרסקים כלי נשק. פוליטיקאים המבקשים סליחה כשדמעות בעיניהם.

קלסתרו שב למרקע. "העובדה שאני יושב כעת ומשדר אליכם ושאתם קולטים אותי, מוכיחה שהצדק היה עם אנשי המדע האלה. חישובי המדענים מורים שאם אסטרואיד יתקרב לכדור הארץ במידה מספקת, ימשוך אותו כוח המשיכה של כוכבנו אל מרכזו. אולם, מהירותו העצומה של 'נליארב' ניטרלה את כוח המשיכה של כדור הארץ, והסיטה אותו ממסלולו אך כהוא זה. כך הוא פגע בכדור הארץ, אבל רק בצידו, וניתז מן האטמוספרה כמו חלוק אבן הניתז מפני המים. 'נליארב' התרחק מכאן במהירות עצומה, בלתי מודע למתח, לאימה, ולזעזוע הגדול - מוחשי ונפשי - שגרם לאנושות.

כפי שהרגשנו כולנו, ההתנגשות של 'נליארב' באטמוספרה לא עברה בלי להותיר את רישומה." מאחורי הקריין ריצדו תמונות ממקומות שונים על פני כדור הארץ. סופות, גשמי זלעפות, משברי צונמי, שטפונות, מראות הרס. "הפגיעה יצרה סופות אדירות עוצמה. אבל, בסך הכל הסתבר שכדור הארץ הקשיש שלנו יודע לספוג חבטה, מבלי ליפול לקרשים. ריפוד האטמוספרה, וגודלו של כוכבנו ומבנהו, ריככו את המכה ופיזרו אותה על פני רוב הכדור, מונעים קטסטרופות מקומיות סופניות. מדידות מראות על כך שכתוצאה מן המכה הואט סיבוב כדור הארץ בדקות אחדות. לא הרגשנו בכך, משום שכרית האויר שלנו ריככה את העניין וההאטה היתה הדרגתית. בכל מקרה האטה של דקות אחדות זה לא משהו שממש נרגיש בו על פני יממה של אלף ארבע מאות וארבעים דקות.

הקריין חייך, חיוך יגע. "זהו זה, גבירותי ורבותי. הסכנה היכתה וחלפה. שרדנו. כעת עלינו להתאחד כדי לקדם את עולמנו לעתיד טוב יותר. לביעור הרוע והרשעות מקרבנו."

המרקע נמלא בתמונות אנשים מתחבקים, מתנשקים, צוחקים, בוכים.

"חישובי המדענים מורים ש'נליארב' ישוב בעוד כארבעה מיליוני שנים. נקווה שעולמנו יהיה קיים גם אז, וכי צאצאי צאצאינו בעתיד הרחוק מאוד, יהיו מוכנים לקראתו.

ולסיום, כל התחזיות של אנשי מזג האויר, וחישובי המומחים, מורים על כך שהגרוע מכל מאחורינו. בתוך ימים ספורים הסופות ישככו. גם הרוחות יירגעו. ערב טוב אמריקה, ערב טוב עולם. אפשר להיאנח אנחת רווחה. דרך אגב, מחר השמש תאחר מעט."נושא נכתב על ידי נשלח
  מחר השמש תאחר מעט יעקב שקד 05:48 08/08/2004
  משהו לא ברור חגי הלמן 14:50 08/08/2004
  מה חדש? אנ-אלפא 14:52 08/08/2004
  אה? מייק 01:59 09/08/2004


מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.