בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
כבר קראתי את הסיפור הזה - היכן?
נכתב ע''י: NY (IP Logged)
תאריך: 06:56 08/12/2003

סיפור זה לוקה בהרבה בעיות.
ראשית - הוא ארוך מדי, בהרבה, יחסית לתוכנו ולרעיון המוצג בו.
שנית - הרעיון הנ"ל קלישאי למדי.
שלישית - דרך ההצגה:
א. *המרצה לא מרוצה*: גם המספר וגם הדמויות נוטים להרצות ולהרצות. הרצאה, מה לעשות, היא דרך לא טובה להעביר מידע, ביחוד כשמדובר בסיפור קצר. אנו צריכים ללמוד על המתרחש מפעולותיהן, דבריהן ומחשבותיהם של הדמויות בלי שאלה יגלשו לכלל הרצאות. בתוספת, הדמויות מספרות זו לזו דברים שהן כבר יודעות, דבר שאין כמוהו לגרימת אולקוס.
ב. *חייל, שפר הומורך*: ההומור כאן, מלבד היותו לעוס להחריד, בא בכמות מוקצנת ומשחית כל חלקה טובה בסיפור. לא כל בדיחה לעוסה שעלתה במוחו של המחבר צריכה להופיע בסיפור. למעשה, נושא ההומור הוא רגיש (ורציני!) מאד, ויש לשקול היטב כל בדל הומור ושביב בדיחה. זאת כיוון שכל הגיג שכזה שאינו במקומו גורע מאד מקריאות הסיפור ומההערכה לה יזכה הכותב אצל כל קורא שעבר בהצלחה את בית הספר היסודי.
ג. *דיאלוג*: מדוע כל הדמויות מדברות בדיוק באותו אופן? אותו חיתוך דיבור, אותה קומה, אותה בלורית שיער... למה?
ד. *הדיאלוג מכה שנית*: מבט קל בפיסקה הראשונה של הסיפור יגלה לנו שאתה לא אוהב את המילה "אמר". הנה: "הזכיר המזכיר הכללי" (זה בדיוק, אגב, סוג ההומור שחייב לעוף, ומיד), "הנהן היו"ר", "חזר המזכיר", "דייק היו"ר", "לחש המזכיר", "חזר היו"ר". שמע, אם אתה כבר בעניין, למה לא "נבח", "חרחר", ו"שיגל"? וברצינות: מרוב הוראות בימוי לא רואים את היער. המילה "אמר" טובה מספיק ליותר מתשעים אחוז מהמקרים, ובמילות תיאור אחרות יש להשתמש אך ורק כאשר ממש, אבל *ממש* מוכרחים. שוב: כל פועל שאינו "אמר" יופיעל רק במקרה חריג, משהו יוצא מגדר הרגיל. לא סתם כך.
ה. *שובו של הדיאלוג*: כמה עצות על מנת להפוך את סיפורך לקריא יותר: 1. בסוף כל משפט, אבל *כל* משפט, יש נקודה, סימן שאלה או סימן קריאה. לא פסיק, וודאי שלא שום-דבר. 2. בכל פעם שמתחלף הדובר, רד שורה. 3. גם משפטים שבתוך מרכאות מסתיימים בסימן פיסוק, בדרך כלל פסיק או נקודה.

על מנת להדגים את האמור בסעיפים ד וה', הרי לך גרסה מתוקנת של הפיסקה הראשונה של סיפורך (שים לב לסימני הפיסוק ולחלוקה לשורות, וגם לשינויי הניסוח הקלים):

"הכוכבית", אמר המזכיר הכללי.
"הכוכבית," אמר היו"ר. "אחרי שתיהפך אותה לסופר-נובה היא תספק אנרגי למיליארדי
מיליארדים של זחלמים."
"שבעים מיליארד פועלים," אמר המזכיר.
"שבעים ושניים מיליארד, שלושים ושבעה מליון, מאתיים חמישים ושבעה אלף ומאתיים פועלים," אמר היו"ר, "מספר דומה של חלליות, כאלף ספינות אם, ושבעת אלפים שנות עבודה. על המחיר אינני רוצה אפילו לחשוב."
"המשרד לאיכות הסביבה," אמר המזכיר.
"המשרד לאיכות הסביבה," אמר היו"ר. "אימתה של כל חברה מסחרית. התנגדות בלתי מובנת להכחדת גזעים אחרים וכח פוליטי כמעט בלתי מוגבל." הוא נאנח בצער.

(שים לב, אגב, שהמשפט האחרון של היו"ר הוא הרצאה לשמה, כאמור בסעיף א' למעלה: הרי המזכיר *יודע* מהו המשרד לאיכות הסביבה. זו דרך מגושמת מאד להעביר מידע לקורא. לא טוב.)

זהו להיום. יש גם ניטפוקים מד"ביים, ואולי אביא אותם לאחר מכן, אם לא יקדימו אותי.נושא נכתב על ידי נשלח
  ירח ירח, ספר לי סיפור הזחלמים 13:58 06/12/2003
  כבר קראתי את הסיפור הזה - היכן? NY 06:56 08/12/2003
  היכן? - בחבילת ליקטור[[ל''ת]] גל 01:02 09/12/2003
  RE: כבר קראתי את הסיפור הזה - היכן? הזחלמים 00:11 10/12/2003
  RE: כבר קראתי את הסיפור הזה - היכן? הזחלמים 00:18 10/12/2003
  הרי לך: NY 01:38 10/12/2003
  RE: הרי לך: הזחלמים 01:52 10/12/2003


מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.