בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
אוהו.
נכתב ע''י: NY (IP Logged)
תאריך: 08:22 04/11/2003

יש בסיפור הרבה בעיות, אבל אין שום דבר שלא ניתן לפתור בסיפורים הבאים. ניגש, אם כן, למלאכה. אחלק את הבעיות לשני סוגים: עקרוניות וטכניות.

בעיות עקרוניות:
א. כתיבת סיפור ביקום שמישהו אחר המציא היא לא דרך טובה לפיתוח הדמיון. גם הקוראים לא יעריכו את זה. אסימוב כתב המון סיפורי רובוטים ודש בענייני מערכת החוקים שהמציא עד תום. מילא אם הסיפור היה פרודיה משעשעת כלשהי על הנושא, אבל לדון בו ברצינות בלי להביא שום רעיון חדש - לא חבל?
ב. לא, זה לא רעיון חדש. הסיפור לא באמת שופך אור חדש על הרובוטים של אסימוב. גם נסיבות ההתרחשות נראות מאולצות - שינוי החוק הראשון לא אמור להיות דבר של מה בכך.
ג. הסוף ברור לקורא עוד לפני אמצע הסיפור. הכל צפוי וברור וידוע. אין כל הפתעה אמיתית, וגם לא שום דבר שיעורר עניין אמיתי.
ד. אתה ישראלי וכותב בעברית - למה הדמויות שלך אמריקאיות במובהק? אתה מכיר אמריקאים? גרת פעם בארה"ב? יש לך רקע תרבותי אמריקאי? סביר להניח שלא. נסה לכתוב, לפחות בתור התחלה, על דמויות שאת רקען אתה מכיר. הרי הסיפור לא היה משתנה מהותית לו שמות הגיבורים היו משה ושרה, נניח.

בעיות טכניות:
א. מבחינה סגנונית הטקסט נראה כתרגום כושל מאנגלית. אתה משתמש בשפה גבוהה מדי ו"תרגומית" לעתים, ביחוד בדיאלוגים. בכלל, שמעת אי פעם מישהו אומר "נעים לי מאד, ד"ר משהו"? או "מה הדבר"? או "ולא אוסיף להתווכח על זה"? כאשר אתה כותב דיאלוג, נסה לדמיין איך אנשים מדברים *באמת*.
ב. סימני פיסוק חסרים. אם תעיין בכללי הפורום (קישור מהבהב בראש עמוד זה) תמצא שם קישורים לדף עזר בנושא השייך לאקדמיה. עשה בו שימוש. כמו כן תמצא כמה עצות טובות בנושא הקישורים בדף הזה. שים לב לנטיה שלך לא לסיים משפט בנקודה ולא לשים פסיקים במקומות הדורשים זאת. כיצד תדע שצריך פסיק? נסה להגיד את המשפט בקול. המקום שבו תשתהה הוא זה בו יבוא הפסיק.
(אם כבר הזכרנו את כללי הפורום - כדאי לך לקרוא אותם בעיון רב, וכן את כל המאמרים המומלצים בהם והמקושרים מהם. הדבר יועיל לך מאד.)
ג. המנע מאזכור תעתיק אנגלי בסוגריים. זה פשוט נורא ואיום. בכלל, כדאי להמנע מסוגריים.
ד. רד שורה בתחילת כל שורת דיאלוג חדשה של דובר חדש. למשל:
*לא נכון:*
"לעזאזל!" אמר משה. "מה," שאל חיים, "מה אתה רוצה?" "שום דבר," אמר משה.
*נכון:*
"לעזאזל!" אמר משה.
"מה," שאל חיים, "מה אתה רוצה?"
"שום דבר," אמר משה.
ה. יש עוד הרבה בעיות סגנון, אבל אשאיר משהו לשאר חברי הפורום הרעבים, מה עוד שאני צריך ללכת.

בכל מקרה - ברוך הבא לפורום, ואל תתיאש - זו רק ההתחלה... ;-)

נושא נכתב על ידי נשלח
  נקמה/Gal - סיפור Gal 06:13 04/11/2003
  אוהו. NY 08:22 04/11/2003
  אני לא אוסיף הרבה, סיון 11:14 04/11/2003
  וגם אני אוסיף מעט: גל 11:44 04/11/2003
  ועוד: גל 12:26 04/11/2003
  ועוד יעל 11:54 04/11/2003
  תוספת קטנטנה לפני השינה: NY 14:52 04/11/2003
  RE: תוספת קטנטנה לפני השינה: Gal 00:00 05/11/2003
  כפי שכתבתי, NY 00:02 05/11/2003
  RE: ועוד האיש שלא היה כאן 00:02 05/11/2003

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.