בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
תשובה טכנית למדיי
נכתב ע''י: עינת (IP Logged)
תאריך: 13:23 06/10/2003

"עירני להפליא" - משתי סיבות: א. שימוש בחומרים מטשטשים ומשככי כאבים. ב. תשישות ועייפות אחרי שרופאים מכרכרים סביבך ופותחים לך את הגולגולת ועורכים לך כל מיני מבחנים. רק ההתרגשות גורמת לכך שתתעייף מהר. אני לא חושבת שזה ישתנה במאה ה21, ומכאן ה"להפליא".

ובאשר לזמן ההחלמה של העיניים - התאים לא צריכים להתמיין כי השימוש בתאי גזע הוא רק במוח. בחתכים, שהם חתכים קטנים מאוד סה"כ, יש שימוש בחומרים מזרזי חלוקה כך שקצב המיטוזה הרגיל *לא משנה* - הוא מוגבר בהרבה (אתה צודק בקשר לזמן המהיר ביותר, מדובר בכשתי חלוקות ליום בתאי האפיתל, שהם תאי דופן המעי). הסיבה שאפשר להוריד את התחבושת מהעיניים היא שיש חתכים ברקמות הרכות בלבד כך שדי בחלוקת תאים מזורזת על מנת לתקן את הנזק. אין צורך בשמירה על סטריליות אם החתכים כבר נסגרו. אין זה המצב בקידוח בגולגולת, שם העצם צריכה להיבנות מחדש וזה לוקח זמן. גם אם סוגרים את החתך בקרקפת, עדיין יש חור בגולגולת עצמה. התחבושת במקרה הזה היא יותר לזהירות ולריפוד.

אני רואה את הניתוח כך: הוא מבוצע ב-2 שלבים. בתחילה מושתלות העיניים ונחבשות. ברגע שעצב הראייה מתאחה, מתחילה העין לשלוח מידע למוח, גם כשהעין חבושה ועצומה יש גירוי כלשהו של הרשתית. ניתן לזהות את הפעילות במרכז הראייה במוח בלי בעיה (CT או MRI עם חומרי תנגודת, אולי להאיר בפנס דרך התחבושת בזמן המיפוי) וכך לוודא שאכן, הניתוח הצליח במידה כלשהי והעין החדשה מתקשרת עם המוח. זה גם יסייע למפות את מרכז הראייה במוח.

אח"כ נלקח החולה לקידוח החור בגולגולת, ושם ממופה מרכז הראייה ביתר דייקנות באמצעות גירוי חשמלי של המוח ותקשורת עם החולה. רק אז תאי הגזע מוזרקים לאזור, הרופאים מאחים את החתך בקרקפת, ובזה מסתיים הניתוח.

כך שבעצם, לעין היה הרבה יותר זמן ממחצית השעה שחלפה מאז היציאה מחדר הניתוח להירפא - משהו בסדר גודל של שעתיים שלוש.

עשיתי בגרות 5 יח"ל ביולוגיה ואני מדריכת ע"ר במד"א. אצלי, באופן אישי, אין "פרטים לא מעניינים"... אבל ברור שהם לא החלק החשוב בסיפור. לכן לא נכנסתי לכל הכתוב לעיל בסיפור המקורי. :)

נושא נכתב על ידי נשלח
  מאור עיניים עינת 10:27 02/10/2003
  כתוב לא רע, אבל NY 15:07 02/10/2003
  אני מסכים עם ניר לגבי הפשטנות. בנוסף - גל 03:10 04/10/2003
  תיקון עינת 18:45 04/10/2003
  אמינות החלק הרפואי יולי 09:26 05/10/2003
  RE: אמינות החלק הרפואי עינת 09:31 05/10/2003
  אם כן, כמה הערות נוספות גל 06:17 06/10/2003
  תשובה טכנית למדיי עינת 13:23 06/10/2003

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.