בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
RE: כמה עצות
נכתב ע''י: NY (IP Logged)
תאריך: 22:53 18/09/2003

1. הקורא זוכר גם בלי זה, תודה. הקורא לא טיפש.
2. לא הבנת כלל את דברי בנושא הדיאלוג. קרא שנית, בבקשה.
4. אחד הדברים החשובים ביותר לכתיבת סיפור, ואחד הקשים ביותר לתפיסה אצל סופרים מתחילים, הוא שלא כל קטע שעלה בדעתם מתאים לסיפור הנוכחי. קל מאד לכתוב משהו ו"להתאהב" בו, להחליט שהוא חיוני פשוט כי הוא טוב לדעתך, למרות שלמעשה הוא לא ממש מתאים לסיפור. במקרה שלפנינו, הסיפור עם אדם *לא* חשוב - להיפך: הוא מפריע מאד והוא לא קשור ישירות. אני יודע שאתה חושב שהוא קשור - אבל הוא לא. מדוע? כי אפשר לחתוך אותו ולהסתדר בלעדיו. פשוט. וכל דבר שאפשר לחתוך ולהסתדר בלעדיו, *צריך* לחתוך ולהסתדר בלעדיו. ככה זה עובד. כרגע אין לך סיפור, יש לך שני סיפורים, ואחד מהם (אדם ביגין) הוא סיפור רע מאד, נטול פואנטה, ומפריע להתפתחותו של השני. העף אותו.
5. אזכורים של דברים שאנחנו אוהבים יש לעשות במלוא העדינות והזהירות. למשל, היית יכול לאזכר את הארי על ידי תיאור הדמות בלבד (הרי תיארת אותה כך), אך *ללא* השם. אבל לא - אתה נותן את השם, ועוד חוזר עליו כמה פעמים כדי להיות בטוח שכולם הבינו. זו התנהגות של פיל בחנות חרסינה. לא טוב. רע מאד, אפילו. הדבר מפחית מאמינות הסיפור וגורם, כפי שאמרתי, להגחכתו.

כללית, אתה חייב להבין דבר אחד: כאשר אתה כותב סיפור, המטרה *היחידה* שלך היא כתיבת הסיפור. הסיפור הוא השליט, הוא המלך, הוא הכל יכול, ואתה המשרת שלו. אם משהו שמאד רצית להכניס בסיפור מזיק לו - אתה חייב להעיף אותו. אם קטע מסוים פוגע בזרימה, אתה חייב לקצץ או להעיף אותו. אם מוטיב או גורם מסוים פוגע באמינות, הוא חייב לעוף. כתיבת סיפור, מה לעשות, היא דבר שדורש *משמעת*.

אני מוסיף כאן קישור לסיפור קצר שכתבתי פעם - פצקרשת (ראה אור בגליון מספר 1 של חלומות באספמיה). קרא אותו. שים לב לדברים הבאים:
1. אופן השימוש בדיאלוג (להבדיל מזה שלך, ולאחר שתקרא שנית את מה שכתבתי בנושא בהודעתי הקודמת).
2. שים לב לצמצום, לאופן בו אני לא נותן לך *שום* רקע על אף אחת מהדמויות (בלי שום "הוא נולד ככה וככה ואז עשה ככה ושמה), ועדיין אתה יכול להבין דברים רבים על האופי של כל אחת מארבעתן.
3. שים לב לאופן בו האזכורים היחידים בסיפור נמצאים שם רק כאשר הם חיוניים לחלוטין (בסופרמרקט - אתה תראה) - ולא בשום מקום אחר.
4. לכל מילה, לכל פסיק, לכל אות יש תפקיד. אני לא כותב בשתי מילים מה שהייתי יכול לכתוב באחת.

צא ולמד.

נושא נכתב על ידי נשלח
  ''שמור מרחק!'' פרומקין עידן 02:41 13/09/2003
  כמה עצות NY 04:44 16/09/2003
  RE: כמה עצות פרומקין עידן 14:48 18/09/2003
  RE: כמה עצות NY 22:53 18/09/2003
  NY צודק גל 02:04 19/09/2003
  וחוץ מזה וינסנט 04:09 19/09/2003
  שמור מרחק-מחודש מורן 10:48 26/01/2004

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.