בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
כמה עצות
נכתב ע''י: NY (IP Logged)
תאריך: 04:44 16/09/2003

ניכר בסיפור שיש לך הרבה מרץ ושאין לך הרבה נסיון בכתיבה. זה לא נורא - נסיון הוא המצרך היחיד שאפשר להשיג, ואפילו די בזול. הוא עולה רק בזמן ובהשקעה... ;-)
הנה כמה עצות של בעל נסיון:
א. הרקע, הרקע, הזמר הוא לך: יותר ממחצית הסיפור היא הרצאת רקע, וזאת באופן מפורט מאד, כאילו לא החלטת במה אתה רוצה שהסיפור יעסוק באמת. את כל נושא ההיסטוריה של שלטי ה"שמור מרחק" אפשר היה לצמצם לשני משפטים, לעבור לעיקר, שהוא סיפורו של ג'ון. מה שמביא אותנו ל:
ב. איש אנגלי בניו-יורק: אתה גר בארה"ב? גרת פעם בארה"ב? אתה מכיר את ההיסטוריה האמריקאית, ההקשרים התרבותיים האמריקניים והחינוך האמריקני היטב? אם לא - אל תכתוב סיפור שגיבוריו אמריקניים במוצהר. חבל עליך וחבל עלינו. כשתצבור הרבה מאד נסיון תוכל, אולי, לנסות זאת שוב.
ג. רצף ושטף: המחמאה הגדולה ביותר שקורא יכול לתת לך היא העובדה שהוא ממשיך לקרוא. את הסיפור הזה קשה מאד להמשיך לקרוא, כי הוא ארכני למדי, מכיל המון פרטים מיותרים (למי אכפת כל הסיפור עם אדם ביגין? מה זה חשוב? יש הגרלה וזהו, תודה! למי אכפת מאיפה בא הכסף של הגיבור? תאמין לי, לאף אחד. לא בהקשר של הסיפור הזה) ונכשל במטרה העיקרית, הלא היא שמירת העניין של הקורא. אדגים זאת באמצעות הפתיחה:
"בקצה המרוחק של הפרוזדור ישב אדם." - תגובת הקורא: יופי לו.
ובמילים אחרות: למי אכפת? לא קרה כאן שום דבר, אין כאן שום גורם מעניין, שום דבר שיתפוס את עינו של הקורא.
נמשיך: "ג'ון היה אדם נעים למראה, בעל עיניים כחולות ושיער שחור באורך בינוני." - תגובת הקורא: So What?
אם הייתי קורא כתב עת של סיפורים, נניח, והסיפור הזה היה מופיע בו, סביר להניח שהייתי מדלג עליו לאחר קריאת שני המשפטים הללו. ודאי אתה אומר לעצמך כעת שאני רשע ונבזה, אך, למרבה הצער, אני רחמן בן רחמנים. האמן לי. אולי תרצה לטעון שהתיאור ההוא מגיע מהארי פוטר, ואז תיתן לי סיבה מצוינת לסעיף הבא -
ד. הארי פוטר, פוטר פוטר: תעיף אותו משם. הדבר היחיד שאזכור הפוטר עושה הוא פגיעה באמינות הסיפור והגחכתו באופן כללי. בכלל - התחכמויות מיותרות הן דבר רע. לא כל רעיון שנראה לך משעשע כשהוא בראשך עובר טוב אל הנייר (או מעבד התמלילים).
ה. המצאות עתידניות: יש לנהוג באלה בזהירות רבה. אתה מלעיט אותנו בכל מיני המצאות שלא קשורות לסיפור, כמו המנעול במלון, למשל. כדי להראות לך למה הדבר דומה, הנני להביא כאן דוגמה קטנה:
כשאחד מהשוטרים החל לירות לכיוונו של משה בעזרת מקלע כבד, הוא הבין שכדאי לו למצוא מחסה ומהר. מתנשף ומזיע, הוא הגיע אל דלת הברזל והוציא את המפתח. המפתח היה פיסת מתכת משוננת שהחריטה שעליה הבטיחה כי מנעול הדלת - אמצעי מיוחד שלא איפשר לדלת להפתח ללא שימוש במפתח - ישתחרר אך ורק אם יוכנס מפתח בעל הצורה המיוחדת הזו ויסובב פעמיים עם כיוון השעון. משה הכניס את המפתח לחור המנעול, שהתאים בדיוק לצורת המפתח, וסובב אותו פעמיים עם כיוון השעון. הדלת נפתחה.
מעצבן, לא? כנ"ל המצאות עתידניות מיותרות. אם הוא פתח את הדלת, לא מעניין אותי איך הוא עשה את זה - אלא אם כן יש לדבר חשיבות *קריטית* לעלילה, מה שלא קורה בסיפור שלך.
ו. דבר אלי בפרחים: כאשר אתה כותב דיאלוג, רוב המידע אמור להגיע מתוך דבריהם של המשתתפים, *לא* מתוך הוראות בימוי שלך. הנה דוגמאות:
*לא נכון*: "אני שונא אותך, חתיכת אידיוט!" אמר משה בכעס. *נכון*: "אני שונא אותך, חתיכת אידיוט!" אמר משה. (קל להבין מהטקסט שמשה לא בדיוק שמח וטוב לב כרגע.)
*לא נכון*: "אז מה העניין עם החתולה?" שאל ג'ון בשילוב עם הרמת גבה. *נכון*: "אז מה העניין עם החתולה?" (הרמת גבה היא טריק כל כך זול, כל כך נדוש, שצריכה להיות לך את האם-אמא של הסיבות הטובות להשתמש בו. אחסוך לך מעט זמן ומקום בתגובתך: *כאן* אין לך. ואפילו לו היתה, הרי שהניסוח מסורבל מאד. אפשר פשוט "שאל ג'ון והרים גבה".)
*לא נכון*: "אמרו לך פעם שאת מוזרה?" הוא לא הולך לראותה שוב, אז למה לא להיות כן? *נכון*: "אמרו לך פעם שאת מוזרה?" (אל תפרש לקורא. הקורא ילד גדול.)
ז. הגהה ועריכה: ככלל, העבר את הסיפור בבודק-איות של Word. זה יחסוך לך הרבה בלגן. לאחר מכן עבור עליו וחפש שגיאות - איות, פיסוק, תחביר. אם לא מצאת, סימן שמשהו בתהליך הבדיקה שלך לא בסדר - תן למישהו אחר לבדוק. חזור על תהליך זה בין שלוש לאינסוף פעמים, ברווח של כמה ימים זה מזה (לפעמים כדאי לעזוב את הסיפור לשבוע ולחזור אליו עם ראש נקי). פרסם את הסיפור רק *לאחר* כל התהליך הזה.
ח. המלצה אחרונה: קרא את *כל* המאמרים המצורפים לכללי הפורום שלנו. קישור גדול ומהבהב לכללים אלה תמצא בראש העמוד.

זהו להיום. פירוט בעיות ניסוח, תחביר ופיסוק אני משאיר כרגע לשאר שוכני הפורום.
אה, כן - ברוך הבא!נושא נכתב על ידי נשלח
  ''שמור מרחק!'' פרומקין עידן 02:41 13/09/2003
  כמה עצות NY 04:44 16/09/2003
  RE: כמה עצות פרומקין עידן 14:48 18/09/2003
  RE: כמה עצות NY 22:53 18/09/2003
  NY צודק גל 02:04 19/09/2003
  וחוץ מזה וינסנט 04:09 19/09/2003
  שמור מרחק-מחודש מורן 10:48 26/01/2004


מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.