בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
שלום אלכסנדר
נכתב ע''י: גיא (IP Logged)
תאריך: 02:02 27/06/2003

השאלה הראשונה שאני רוצה לשאול אותך היא: למה לעשות את זה כסרט? לסרט חייב להיות אלמנט ויזואלי. אני לא מתכוון שצריכות להיות תמונות יפות (או לא יפות), אני מתכוון שבמערכת היחסים שאתה מראה לי, אני חייב *לראות* משהו שלא הייתי רואה אם הייתי קורא את הדיאלוג בפרוזה. חייב להיות ערך מוסף, ערך קולנועי, ערך ויזואלי, לסיפור שלך, או שאין לו הצדקה להיות תסריט. משהו במשחק, מטאפורה ויזואלית, וכו' (וכן, כל הדברים האלה באחריותך ולא באחריות הבמאי, הבמאי מוסיף על מה שעשית).

בנוסף, דבר שלומדים מהר מאוד כשלומדים לכתוב דיאלוגים (לתיאטרון או לקולנוע) הוא שהדיאלוגים של תסריט שונים לגמרי מדיאלוגים של פרוזה. למה? כי כשאני קורא דיאלוגים של פרוזה, כל מה שיש לי זאת שורה הדיאלוג וזהו. כשאני *רואה* דיאלוג, אני שומע את שורת הדיאלוג אבל אני גם רואה את מה שהשחקן/נית עושה. ולעתים *מאוד* רחוקות השניים הם אותו דבר. השחקן עושה משהו אחר, פועל פעולה, באמצעות הטקסט. הוא לא *אומר* את הטקסט. השחקן מוסיף רובד נוסף (ממש כמו בחיים) שאנשים מזהים בתת מודע כשהם רואים, אבל שרוב האנשים לא יודעים לקרוא בטקסט כי הם לא למדו תיאטרון או קולנוע. בדיאלוג שלך *אין* רובד נוסף. אתה כתבת סיפור פרוזה בצורה של תסריט, וזה *גרע* מהסיפור שלך ולא הוסיף.

אם אתה באמת מעוניין לכתוב תסריטים, אני ממליץ לך ללכת לספרות ולקורסים. בספרות חפש את המלים 'סבטקסט' (בהקשר של דיאלוג), חפש את המילה 'פעולה' (בהקשר של שחקנים, שמלמד אותם איך לקרוא טקסט (זה ילמד אותך איך לכתוב טקסט)). תקרא ספרים של סטניסלבסקי (שאמנם כתב על תיאטרון אבל הוא כתב לשחקנים, והחל על איך להתמודד עם טקסט הוא בול בשבילך), תקרא את הספר The Art of Dramatic Writing של Lajus Egri (אגב, מומלץ לכולם), שלמיטב ידיעתי לא תורגם לעברית, אבל נמצא בספריה של אונ' ת"א. תקרא ספרים של במאים שמספרים איך לביים, כי הם תמיד מספרים גם איך לקרוא את הטקסט. ולך לקורסים. בנושא הזה, יש דברים שבאמת קשה ללמוד בלי לראות אותם מתרחשים פיזית מול עיניך.

אני ממליץ לשאר האנשים שרוצים לתת ביקורת לאלכסנדר על הסיפור, להתייחס לסיפור כאל סיפור פרוזה ולתת לו ביקורת כך.

נושא נכתב על ידי נשלח
  ''רכיבים'' - תסריט קצרצר אלכסנדר 09:46 26/06/2003
  שלום אלכסנדר גיא 02:02 27/06/2003
  הייתי נוטה יותר לקבל את ביקורתך אילו... אלכסנדר 02:40 27/06/2003
  קודם כל, גיא 06:47 27/06/2003
  מהי ההצדקה לעשות את זה כתסריט? אלכסנדר 10:37 27/06/2003
  האם אנשים שונים יודעים להגיב? יעל 11:16 27/06/2003
  לא יודע מ'תה רוצה, קיבלת פידבק מועיל מאד NY 11:18 27/06/2003
  ביקורת עידית 03:06 28/06/2003

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.