בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
RE: דולפין ושמו פיבונאצ'י
נכתב ע''י: עומר (IP Logged)
תאריך: 03:50 11/04/2003

שלום.
לסיפור פוטנציאל רב בעיני, ולכן אתרום את שני הגרוש שלי בתקווה שזה יתממש.

צורה:
הסיפור כתוב היטב מבחינה סגנונית. אינו טרחני או מבולבל, וקולח במידה סבירה בהחלט. עם זאת, ישנן בעיות הגהה, עריכה וניסוח, ההולכות ונהיות צפופות יותר לקראת סופו. דוגמאות:

"כיוון שאוקטבה מחולקת לתריסר טונים שווים, אף אחד מהם לא מדויק לגמרי מלחינים קלאסיים מוקדמים השתמשו לעתים במודע על מנת ליצור מוסיקה." (חסרה נקודה לאחר "לגמרי". השתמשו במה? כראה שהושמטה מילה מהמשפט, אולי "בכך").

"הטעות שלי נבעה מכך שהרמוניה מקושרת למספר 35 , משאפשר יחס מתמטי פשוט לסולם הצלילים." (כנראה צריך היה להיות "שמאפשר").

תוכן:
הרעיון הבסיסי טוב יותר מהתוצאה הסופית. אבל זה עדיף מהמקרה ההפוך. ניכר ידע הולם בנושאים הרוולנטים, שהם תאוריה של המוזיקה, מתמטיקה ואנטומיה של דולפינים (טוב, למען האמת בקשר לדולפינים אין לי מושג - אבל המידע נשמע אמין, וזה מספיק טוב בשבילי). גם הקישור בין שלושתם מעניין.

חבל, אם כך, שאין יותר פרטים עליהם בגוף הסיפור. הבחירה ביצירה של באך כ"מוזיקה מתמטית" טבעית מאד, אך מדוע, למשל, נבחרה דווקא הויראציה של גולדברג? הרקע שלי הרבה יותר מתמטי מאשר מוזיקלי, והנקודה מסקרנת אותי מאד (את היצירה הזו שלו כלל אינני מכיר). גם ההסבר לגבי סולמות מוזיקליים אינו מספק ומבלבל. שילוב קצת יותר פרטים טכניים בסיפור, על הקשר בין אוקטבות לתדרי הצלילים ומשמעות חלוקת האוקטבה לסולמות, היה עשוי להוסיף בהירות שתפצה על הסרבול הקל שתיגרום. גם סדרת פיבונצי' היא בחירה מוצלחת, אך כדאי היה אולי למצוא משמעות, במסגרת העלילה, לגבול הסדרה של מנת איברים עוקבים ("יחס הזהב") או לתכונות אחרות שלה (ולא חסרות לה תכונות מעניינות, בהקשר שך האלגוריתם של אוקלידיס לדוגמא, או אולי ניתן לשלב את עובדת היותם זרים בזוגות בתאוריה המוזיקלית, וכו'). נראה לי שלו היה פירוט רב יותר בגוף הסיפור הוא היה נגיש בהרבה לאנשים חסרי רקע באחד מן הנושאים הנ"ל, ולא בלתי סביר להניח שרבים מחובבי הז'אנר נמשכים לשניהם - כך שאין סיבה לחסוך מהם ידע.הדבר לא יאפיל על העניין בתוכן, אלא רק יעצימו. מובן שאותם הדברים תקפים באותה מידה לגבי הדולפינים, וחסרונן של דוגמאות לאינטילגנציה המופלאה שלהם מורגש בסיפור.

אבל מעבר לכל הפרטים האלה, כפי שכבר כתבתי, הרעיון הבסיסי (מנסים לפענח את שפת הדולפינים, ומקשרים אותה למתמטיקה ומוזיקה) הוא טוב מאד. "המסביב" פחות. למשל, הרקע על הדמות הראשית, כפי שמופיע בשתי הפסקאות הראשונות, בוסרי מאד, ובצורתו הנוכחתי - לדעתי כמובן - פשוט מיותר. טוב היה אילו היה ניתן עומק רב יותר לדמות, או לחילופין חלקה המרכזי בעלילה היה מצטמצם ושתי הפסקאות הראשונות נקצצות.

גם הכיוון אליו נלקחה העלילה אינו מזהיר. בסדר, אז הדולפינים מבריקים ורוחניים (מתמטיקה ומוזיקה...מה יותר רוחני מזה?). עד כאן - נפלא. אבל אז, בהצטרפותה של המספרת ללהקה והתחברותה ללורי, הסיפור מאבד את אמינותו. זה כל האימפקט שיש לגילוי? אם הייתה התפתות אחרת, אולי הסיפור היה נושא מסר משמעותי יותר, או טומן בחבואו משמעות עמוקה יותר. כמובן שאיני יודע מה בדיוק (אילולא כן, הייתי כותב אותו בעצמי...), אך בשל אופיו הסוריאליסטי משהו, מומלץ שגם ההתפחות תהיה כזו, אולי קצת מרומזת, אישית - ולא בנאלית וישירה. בצורתו הנוכחית ישנם גם קשיים "טכניים" רבים, כמו דרך ההתקשרות של המספרת עם הלקה, האופן בה היא מתכננת לנדוד איתה, והמשיכה המינית בינה לבין לורי (דולפין ואדם...יש תקדימים? והעלאת האפשרות שהם יתרבו נשמעת מופרכת אפילו יותר). אולי יש בזה משהו (נניח, נושא הסיפור הוא בכלל הרוחניות שבאהבה, ואני פספסתי הכל) אבל נראה כאילו - בצירוף שאר ההתיחסויות למין - זהו בסך הכל תירוץ להציג את הרעיון המשומש למדי, שמועלה תכופות על ידי שטופי זימה שמנסים לקשר בין תכונות האופי שלהם לבין תכונות הנתפסות כחיוביות, כמו למשל יכולת שכלית. טוב, בסדר. אני מסוגל להזדהות עם זה :)

אני משוכנע שהיו לי דברים נוספים לומר, אבל עד שהגעתי הנה נשכחו ממני כולם...
לא הפסד גדול.

מקווה שהועלתי במשהו,
עומר.

נושא נכתב על ידי נשלח
  דולפין ושמו פיבונאצ'י ולנטיין 14:31 10/04/2003
  RE: דולפין ושמו פיבונאצ'י עומר 03:50 11/04/2003
  הראה, אל תסביר. NY בהנגאובר 05:33 11/04/2003
  אני רוצה לחזק את הנקודה על המוסיקה יעל 07:11 14/04/2003
  ולבסוף גם דעתי ג'יי האמיתית 04:49 27/04/2003

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.