בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
היפרטקסט
נכתב ע''י: אלפא דראקו (IP Logged)
תאריך: 04:33 29/12/2002

אריק נהג, או שמא המכונית נהגה והוא – עדיין חצי חולם, חצי סוחט טיפות קפאין ממורד לשונו – סתם נוסע בה, סרוח על ההגה ומקווה שאף שוטר לא יבחין בו במצב זה. השעה היתה 2:15 לפנות בוקר, פחות מעשר דקות לאחר שהטלפון צלצל.

אריק היה בתורנות תמיכת לקוחות, והלקוח המסויים הזה, למרבה הצער, היה ביפן. לחברה שאריק עבד בה, "פתרונות אינטגרציה", היו לקוחות ברחבי העולם ומרביתם – כך נראה – לא התחשבו בשעות השינה של תושבי המדינה הקטנה במזרח התיכון. אריק היה עייף, מזיע, שיבה מוקדמת זרקה בשערו, ונראה היה כמי שעבר יותר מדי תורנויות תמיכה בזמן האחרון.

"הכל מתפרק" הוא מלמל לעצמו, בעודו נכנס לחניון השומם והחשוך של החברה, "חצי מה-QA הלכו הביתה, חצי מהפיתוח בדרך הביתה וכל השאר קוראים כל היום מודעות דרושים. ואני צריך לנקות אחרי כולם."

אריק נכנס לבניין, אמר שלום לשומר המנומנם, ועלה במעלית לקומה השלישית. אור דלק במשרד שלו. הוא הציץ פנימה וגילה את דודו, מנהל התמיכה השמנמן והמזוקן, יושב על קצה השולחן ומדפדף בערימת ניירות, אשר במבט מקרוב התגלו כתצלומי מסכים. "אהלן אריק", הוא אמר בקול עליז, כאילו היתה זו שעה נורמלית לחלוטין להיות במשרד. "היי דודו," לחש אריק וצנח לתוך כסאו, "מה קורה?"

"תסתכל מה זה" אמר דודו, "איזה הודעות שגיאה מוזרות. אני אומר לך, מאז שרספוטין עזב המחשבים השתגעו." רספוטין, כמובן, לא היה שמו האמיתי של המתכנת הרוסי המבריק והמשונה, שעבד אצלהם במשך שנה עד שפוטר לפני חודש. מעטים בחברה ידעו, או התעניינו בשמו האמיתי.

אריק היה אמנם בצוות של רספוטין, ובאופן רשמי היה אמור להכיר את הקוד שזה השאיר אחריו, אבל תאוריה לחוד ומעשה לחוד. אף אחד לא הצליח לתקשר עם רספוטין – להוציא באמצעות מסמכי אפיון טכניים מסובכים ומפורטים להחריד שהמתכנת הרוסי התעקש שכולם יכתבו עבורו. התוכנות שרספוטין כתב נותרו בגדר חור שחור במערך המוצרים של החברה, שאף אחד לא העז לנסות ולהתעמק בו.

"דברים מוזרים תמיד קורים" אמר אריק, "זה לא חדש. ממתי תוכנות מתנהגות בצורה נורמלית? מחשבים זה לא מדע מדויק, זה יותר כמו כישוף. תזרוק כמה חרדונים וקרפדות לסיר, ותראה אם זה עובד. אם לא, תוציא קרפדה, תוסיף יתוש, עד שהלקוח יהיה מרוצה."

"הוי קטן אמונה" גיחך דודו ונפנף ידו בביטול, "זה לא כישוף, אם כבר זו פסיכולוגיה. צריך להבין מה המחשב רוצה. לפעמים הוא כמו ילד קטן, צריך לתת לו איזו מתנה והוא יעשה מה שאתה רוצה. אתה יודע, לפעמים המחשב רוצה תוספת זכרון, או דיסק קשיח גדול יותר, סתם ככה. הוא לא באמת צריך את זה – כבר שנים שלמחשבים יש מספיק זכרון בשביל כל משימה מעשית – אבל אתה יודע איך זה, למחשב השכן כבר יש שני ג'יגהבייט, אז גם לו מגיע..."

אריק נאנח, ניגש לפינת הקפה של החדר והכין לעצמו קפה שחור חזק. "אז מה קרה הפעם?" הוא שאל.

"היפנים אומרים שכל התוכנות האחרות שלהם מתחילות להשתגע כשהמערכת שלנו עולה. הם שלחו צילומים של הודעות שגיאה שהתוכנות שלהם זורקות. הנה, למשל, תראה פה" דודו החזיק דף נייר מודפס קרוב מדי לפניו של אריק, "מערכת ההפעלה ביצעה פעולה לא חוקית בפניה לשרת ה- SMS. זה קורה רק כשהממשק SMS שלנו מתחבר." הוא שלף נייר נוסף: "יצירת קשר עם מנוי סלולרי מספר זה וזה נכשלה עקב חסימת ערוצים, גם זה – רק בזמן שהממשק עובד."

אריק ודודו הוסיפו לעבור על רשימת השגיאות, ובמשך מספר דקות מיינו את התדפיסים, כשלפתע צלצל הטלפון. דודו ענה, ומיד עבר לשוחח באנגלית. השיחה נסתיימה כעבור שניות מעטות של חילופי דברים קצרים. "תשמע אריק, העניינים מסתבכים. היפני אומר שאחד העובדים שלהם נכנס למסך ניהול-מערכת של רספוטין ונעלם."

"אתה בטוח שזה מה שהוא אמר?" שאל אריק בשעשוע, "האנגלית של היפנים קצת מצחיקה לפעמים."

"טוב, הוא לא אמר רספוטין כמובן", משך דודו בכתפיו, "זה אני הוספתי. אבל הוא אמר שהבנאדם נעלם."

"מה, ברח, כאילו?" שאל אריק, "אה הבנתי, הוא התכוון שהמסך נעלם. מה, הפלנו את השרת?"

"לא לא," אמר דודו, "הוא אמר שהבנאדם פשוט נעלם. נעלם באויר." המחשב של אריק צפצף. "זה בטח ממנו, ביקשתי ממנו שישלח את ההודעה שהמחשב נתן." הוא פתח את הדואר האלקטרוני, והשניים הביטו בתצלום המסך שהיה מצורף להודעה. דודו קרא את נוסח הודעת השגיאה בקול רם, מתרגם לעברית תוך כדי הקראה: "משתמש זה ביצע פעולה לא חוקית ועל כן הוצא מכלל שימוש. לתמיכה אנא פנו... מה זה? אריק, אתה ראית את ההודעה הזאת פעם?"

אריק הניד בראשו: "לא, אבל אין בעיה לבדוק את זה. בוא נפתח את הקוד של המסך הזה, נראה מה הולך שם." אריק הפעיל את תוכנת הפיתוח, נכנס לקובץ תוכנת ניהול המערכת של רספוטין, ופתח את קוד המקור של החלק שבו עלתה השגיאה. דודו הציץ מעבר לכתפו: "מה זה, סקריפט?"

"XSLT" ענה אריק, "רספוטין כל הזמן השתמש בזה. הוא מתעסק פה עם איזה גוש של XML... אבל אני לא מבין את התגים האלה... הוא המציא לעצמו איזה שפה, בחיי, רק אלוהים יבין מה הוא עשה פה."

"תן לראות. בוא'נה אריק, הבנאדם היה פסיכי לגמרי, לא השאיר שום הסברים, מה? איך נתנו לו לעזוב ככה? לא משנה. מה זה?" דודו הצביע על שורה משונה במיוחד בקוד ה- XML. "זה נראה כמו איזה שפה עתיקה... איך אתה קורא את זה, ביאלזבוב? בעל זבוב? מה, הבנאדם השתגע?"

השניים הביטו במסך בפליאה. גוש ה- XML הגדול שבסוף הקובץ היה מורכב רובו ככולו ממשפטים משונים במיוחד, שנראו כמו ערבוב של ארמית, לטינית ושמות של שדים מיתולוגיים ידועים. שמותיו השונים של השטן היו אף הם פזורים פה ושם, וכך גם מיני קללות עבריות וערביות והתייחסויות לנקמה, מוות וגיהנום.

"שילך לעזאזל רספוטין" אמר דודו, והפעם סופסוף נשמע עצבני במקצת, "ככה כותבים קוד? ככה לימדנו אותו? אני לא אתפלא אם בגלל זה פיטרו אותו."

אריק הנהן בהסכמה: "ממש טפשי. כל אחד יכול לפתוח דפדפן ולראות את הלחשים. הרי יש הנחיה של מחלקת אבטחת מידע שקובץ הלחשים חייב להיות מוצפן ונפרד מהקוד הראשי. וחוץ מזה, הרי אף אחד לא מכשף היום בלטינית וארמית, בקושי זיהיתי מה זה... כולם היום משתמשים בערכת הכישוף של מיקרוסופט, רק רספוטין הדפוק הזה היה חייב לעבוד כמו לפני מאה שנה. בוא דודו, קח לך כוס קפה. יש עוד לילה ארוך של תיקונים לפנינו."

נושא נכתב על ידי נשלח
  היפרטקסט אלפא דראקו 04:33 29/12/2002
  לא ברור מספיק, מסתיים בפתאומיות, ואז מה? גל 07:09 29/12/2002
  עוד בעיה שהייתה לי שלמקו 07:28 29/12/2002
  אתם מבינים? כולנו חיים בצנצנת של סחוג! אבישי שומר על המדינה 09:11 29/12/2002
  צ'ק ללא כיסוי... ג'יי האמיתית 11:34 29/12/2002
  RE: צ'ק ללא כיסוי... טוב, אל תהרגו אותו כ''כ מהר 15:07 29/12/2002
  אופס, זה אני וינסנט אחרי יותר מדי דראמבוי 15:09 29/12/2002
  בגדול? פרספוני 22:47 29/12/2002
  תוכנה וכישוף UV 03:32 30/12/2002
  RE: תוכנה וכישוף אבישי 12:11 30/12/2002
  למרות הכתיבה הסבירה, הסיפור בעייתי. NY מאושר 03:37 30/12/2002
  אני לא בטוח שאני מסכים. אבישי 12:17 30/12/2002
  מינון, יקירי, מינון! NY מאושר 14:52 30/12/2002
  מקבל את הביקורת, ומודה... אלפא דראקו 04:50 30/12/2002
  יש גם חובבי מד''ב שהם לא קוראת שקטה... 13:35 08/02/2003

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.