בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
מפגשים מהסוג ההסתברותי
נכתב ע''י: שלמקו (IP Logged)
תאריך: 15:57 29/09/2002

הקדמה קצרה: לאחר שהבטחתי, הנה סיפור חדש. אני מקווה שהוא יותר טוב. אני חושש שהוא גם נופל לפלישאה אחת או שניים, אבל מצד שני- כל הנושא הוא פלישאה אחת גדולה...
והערה אישית: כבר העירו לי בעבר שאני מכניס הרבה מעצמי לתוך הסיפורים שלי. זהו, כמובן, שקר מוחלט. לעולם לא אחשוב על עבודה בתכנות.

---------

מפגשים מהסוג ההסתברותי

"מלאה מלאת חיים בדומה לצפייה משותפת בסרטים"
"בחורה עם ניסיון בבחור ללא ניסיון בתשלום לפי שעה"
"אשתי מחפשת בחורה צעירה לשלישייה ובקשה ממני לבצע את האודישן"

מיואש, הנחתי את מדור ההיכרויות בצד. למרות חיפושי המתמיד אחר בחורה להעביר איתה את הלילה או את החיים, ולמרות מצבי המייאש, לא מהמודעות יבוא עזרי. כבר יכולתי לשמוע את יונית לוחשת באוזני: "לא יעזור לך לחפש בחורה מיואשת כמוך. מה שאתה צריך זה את הביטחון העצמי לגשת לבחורה שאתה רוצה ולבקש ממנה". כמובן שיונית יכולה להרשות לעצמה את הדעה הזו. היא בטח אף פעם לא נאלצה לעמוד בדחייה, אלא אם כן היא באה מכיוונה.

עמדתי להמשיך בפרויקט התכנות שהיה פתוח לפני, כאשר ירחמיאל כינס לישיבת צוות.
נכנסתי לחדר הישיבות ותפסתי את מקומי ליד השולחן. מזווית עיני קלטתי את יונית, שכבר ישבה במקומה בראש השולחן, ושלחתי אליה חיוך. היא חייכה אלי בחזרה, והמשיכה לשוחח עם סמנכ"ל הכספים. מספר אנשים נכנסו ותפסו את מקומם, ולבסוף הופיע ירחמיאל והתיישב בראש השולחן. הוא הניח פירמידה כסופה, חמישה עשר סנטימטרים מקצועה על גבי השולחן, וקם לדבר. הס הושלך בחדר.

"עובדים יקרים," אמר ירחמיאל, בנימת קול של בוס, "בחודשים האחרונים עבדנו כולנו על פרויקט סודי ומבוזר, ורובכם לא זכיתם להכיר יותר מאשר את החלק שלכם בו. היום, כאשר הפרויקט כמעט ומושלם, אני מתכבד לחשוף אותו בפניכם. גבירותיי ורבותיי," אמר ושתק למען האפקט הדרמטי, "הרי לפניכם אב הטיפוס של מחשב הקוונטום הראשון!"

מחיאות כפיים מנומסות נשמעו בחלל החדר, אך קשה היה לומר כי הנוכחים הופתעו במיוחד. למרות הביזור שננהג במהלך הפיתוח, לא היה קשה לאנשים ברמתנו להבין מהי מטרת הפרויקט. ירחמיאל, שהבין זאת, קרא לי להסביר על עבודתי.

"היתרון הגדול של מחשב קוונטום," אמרתי, "הנו יכולתו לבצע מספר גבוה במיוחד של חישובים במקביל. כדוגמה ליכולתו, תכנתנו תוכנה למשחק שחמט, העוברת על כל המהלכים האפשריים תוך פרק זמן קצר ובוחרת את המהלך הסביר ביותר לזכייה." העליתי את התרשים המתאים על גבי מסך המצגות. "שחררנו את התוכנה באחת מרשתות השחמט המרכזיות, ותוך כשבוע הוא שיחק כנגד עשרת אלפים משתתפים, חלקם אלופי שחמט בעבר וחלקם תוכנות שחמט הרצות על מחשבים יעודיים. ניתן לראות שהמחשב ניצח את כל המשחקים."

אנקת תדהמה נשמעה בחדר הישיבות. למרות שידעתי שאני רק המתכנת, שהשתמש בחומרה שפיתחו אחרים, התיישבתי בגאווה במקומי. יונית הייתה היחידה, מלבד ירחמיאל, שלא הביטה עלי בקנאה.

לאחר כחצי שעה של נאומים ומספרים, פיזר ירחמיאל את הישיבה, וביקש מיונית וממני להישאר. הוא סגר את הדלת ופנה אלינו.

"יופי של הצגה הרצת שם, אורי. אבל שנינו יודעים ששחמט הוא לא שימוש שמצריך מחשב קוונטום. לכן יש לי משימה מיוחדת בשביל שניכם, משימה שראויה לכוח החישוב הזה. שניכם ביחד הולכים לתכנת יחסי אנוש."

חוסר הבנה השתלט על פניה של יונית (וגם על פני, בטוחני). ירחמיאל המשיך "אני רוצה ששניכם תארגנו מעין סקר רחב מימדים, מציאת התגובה האנושית הסבירה לכל גירוי, ותתכנתו את המחשב כך שיוכל להחליט מהו הגירוי אשר יגרור תגובה רצויה. הבנתם?"

"אני חושבת שהבנתי," אמרה יונית, "אתה רוצה לשלוט על תגובותיהם של אנשים על ידי מציאת הגירויים המתאימים. אתה רוצה לתמרן אנשים שיעשו את מה שאתה מבקש, מבלי שידעו שהם מתומרנים. תוכנית שטנית ממש," היא הוסיפה, ועיניה ברקו. אני, צנוע שכמותי, חשבתי שאם כבר מישהו משיג שליטה מוחית, לפחות שזה יהיה עם התכנות שלי.

המשימה הייתה קלה, באופן מפתיע. לתוך המחשב הוזנו תגובותיהם של מדגם אנשים גדול לגירויים מילוליים ידועים (או, בשפה פשוטה, למשתתפים נאמר משפט ותשובתם הוקלטה), והמחשב יצר מכולם תוכנה סטטיסטית, שבסופו של דבר "ידעה" איזה משפטים יש לומר על מנת לגרור שיחה לכיוון שהוכנס מראש. נשאר רק המבחן הסופי.

הרעיון למבחן הסופי היה של יונית. היא פנתה אלי בסיום התכנות, ואמרה: "אורי יקירי, מה הבעיה העיקרית שלך עם המין השני?" "אני לא יודע לאיזו תגובה לצפות כשאני מזמין בחורה ליציאה." "ואם תדע מראש את התגובה?" היא אמרה, וחיוך על שפתיה. וכך המבחן החל.

ירדנו אל הרחוב, והתיישבנו על ספסל. "מה עם זאת?" היא שאלה, והצביעה על בחורה יפהפייה שעברה מולנו, תמירה ורזה, בעלת שיער אדום לוהט וארוך וקימורים אשר היו גורמים לכוכבות מאנגה לקנא, בחורה מהסוג אותו רואים בתצוגות בגדים תחתונים בינלאומיות. "אין סיכוי שבחורה כזאת תרצה אותי, תראי אותה!" אמרתי מיד. "אולי לא כפי שאתה עכשיו. המבחן המוחלט, לא?", היא אמרה, והקישה לתוך המחשב: "בחורה, סיכוי גבוה להתנשאות. פגישה אחת, יחסי מין בסיום, ללא התקשרות רגשית". לאחר תמיהה קלה, היא הסבירה "אם נצליח להשיג את זה ממנה, בניגוד לכל הגיון יחסי אנוש שמוכר לשנינו, סימן שאפשר להשיג כל תגובה מתוך המחשב. ואתה לא רוצה שהניסוי שלנו יתחתן איתך, נכון?"

עדיין תמה, לקחתי אוזנייה אלחוטית דו כיוונית והכנסתי אותה לאוזני. דרך האוזנייה, המחשב "שמע" את כל מה ששמעתי, ושידר את משפטי המפתח שחישב סטטיסטית לתוך אוזני. ניגשתי אל הבחורה, ביקשתי סליחה, ואמרתי את המשפט הראשון אותו שידר לי המחשב.

"את יודעת שלחרציות מצויות יש מספר אי זוגי של עלי כותרת?"

"סליחה?"

"לחרציות מצויות יש מספר אי זוגי של עלי כותרת."

"מה אמור להיות המשפט הזה, לכל הרוחות?" היא שאלה.

הקשבתי למשפט אותו רצה המחשב שאומר, ותהיתי על החוכמה שבו. אולם המבחן חייב להמשיך. בלעתי את רוקי ואמרתי "את מבינה, פשוט יש לי מחשב שאומר לי מה להגיד."

"איזה מחשב?"

"זה מחשב מיוחד. הוא אומר לי מה לומר לך כך שבסוף הערב תשכבי איתי."

"אני חייבת להגיד לך שזה ללא ספק משפט הפתיחה הכי מוזר ששמעתי בחיי."

בהדרכת המחשב, הוצאתי את האוזנייה והראיתי לה אותה, לפני שהחזרתיה לאוזני. "את רואה, אני מקבל באוזן את ההוראות שהמחשב שולח לי," הצבעתי על יונית, "הנה שם זה המחשב שלי, והשותפה שלי שמכוונת אותו."

"אז תגיד לי," אמרה הבחורה, מלקקת את שפתיה, "הבחורה הזאת ששם, קשורה אליך בעוד דרכים?"

"כן," חזרתי על משפטי המחשב בלי לחשוב, מרגיש כחלק מתיאור סוריאליסטי, "אנחנו עומדים להתחתן בחודש הבא."

"אז כדאי שנראה לה שיש דברים שלא כדאי שהמחשב יגיד לבעלך לעתיד," הבחורה אמרה, ומשכה אותי הרחק. לאחר שהתרחקנו מעט מיונית, שמעתי את קולה באוזני: "נראה לי שהמבחן הצליח. אני מחזירה את המחשב למשרד, ומשאירה אותו דולק, במידה ותצטרך תגובות נוספות ממנו. ניפגש בבוקר."

בבוקר שלמחרת, יונית הייתה צריכה להתקשר אלי פעמיים על מנת להזכיר לי לעזוב את הבחורה ולגשת לדווח על תוצאות המבחן.

במשך השבוע שלאחר מכן, יונית יצאה עם כוכב טלוויזיה, שהיה בטוח שהפרידה לאחר שבוע בדיוק הייתה כולה מיוזמתו.

חודש לאחר מכן, ראש הממשלה הקציב לירחמיאל שני מיליוני דולרים למחקר, לאחר שיחה של רבע שעה.

תוך שנה, ההצבעה הכלל עולמית על הפיכת ירחמיאל לשליט העולם עברה ברוב חסר תקדים.

הבטתי על המשרד המרווח החדש שלי, גבוה בפסגת בירת העולם המאוחדת, ופלטתי אנחת רווחה. כסגן שליט העולם, היה לי את הכוח שכל אדם יכול היה רק לחלום עליו, אולם דבר אחד היה חסר לי. השפלתי מבט אל הפירמידה שעמדה על שולחני, אחד משלושת מחשבי הקוונטום היחידים בעולם, ויצאתי ממשרדי.

נעמדתי לפני דלת משרדה של יונית, חוכך בדעתי, ולבסוף גמלה בי ההחלטה. הכנסתי בזהירות אוזנייה לאוזני, ופתחתי את הדלת.

"יונית," אמרתי, "עכשיו כשאנחנו שולטים על העולם, יש משהו שתמיד רציתי להגיד לך..."נושא נכתב על ידי נשלח
  מפגשים מהסוג ההסתברותי שלמקו 15:57 29/09/2002
  אח, שלמקו, שלמקו... NY מאושר 03:09 30/09/2002
  RE: מפגשים מהסוג ההסתברותי יעל8 04:06 30/09/2002
  בסדר... שלמקו 04:12 30/09/2002
  פסיק היה עוזר יהודה 06:29 30/09/2002
  אני יודע שסטטיסטיקה זה לא מדע... שלמקו 06:45 30/09/2002
  לא פסיק הוא הפתרון, כי אם ניקוד. NY מאושר 06:38 30/09/2002
  אינך יודע משפטים חזקים וזו הנקודה. בן רוט 23:18 03/10/2002
  רעיון אפשרי. בן רוט משיב באיחור 23:30 03/10/2002
  חמוד חמוד חמוד יעל 08:25 30/09/2002
  אה, שאלות ענייניות. שלמקו 09:33 30/09/2002


מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.