בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
אבל אין על מה!
נכתב ע''י: אבישי (IP Logged)
תאריך: 12:52 12/09/2002

הייתי יכול לחפש ולמצוא מה בעייתי במה שכתבת, אבל הבעיה העיקרית - שלי לפחות - היא עם מה שלא כתבת. סיפור הרי אין כאן - עלילה אין בכלל, רק תיאור ארוע יחיד; מה שיש - הדמויות, הארוע, הדיאלוג - הוא מעט יותר מהמינימום ההכרחי כדי להעביר את מה שכן נתת: רעיון.
זה בסדר גמור. לרעיון הזה יש פוטנציאל, ואפשר להוציא ממנו סיפור לא רע בכלל. אבל לא ככה.

בשביל סיפור צריך יותר מזה. קח את הרעיון שלך - החידוש, מה שבעצם עושה את הסיפור מד"ב - ותחשוב מה ההשלכות שלו. מה התרחישים שהוא יכול ליצור, ומתוך אלה - מה יהיה מעניין לספר. בשלב הזה יהיה לך רעיון ושלד של עלילה. אחר כך אתה חופשי למלא את העלילה באיזו צורה שאתה בוחר, עם הדמויות שאתה בוחר, סגנון הכתיבה, הדיאלוגים, החברה, הזמן והמקום שאתה בוחר (לאו דווקא בסדר הזה). אבל העלילה שלך צריכה להיות שלמה, לא רק תומכת לרעיון; כנ"ל לגבי כל שאר האלמנטים בסיפור.

כרגע, האלמנטים שלך שקופים מאוד - הם מתאמצים מאוד לתמוך ברעיון, אבל לא עושים הרבה מעבר לזה (למשל ההוא וההיא בהתחלה, שלאחר שסיימו להראות לנו מה המכשיר עושה נשכחים באבדון; או דוגמת ה"אתה זוכר מה היה פעם, כש<הנה, פיסת הסטוריה בשבילכם.>" זה צורם ומפריע, ובעיקר חסר.

כיוון שציינת שזה הסיפור הראשון שלך, הנה משהו שיכול (אולי) לעזור (ככה אני בונה סיפור, פחות או יותר, אבל זה לא אומר שזה בהכרח חל עליך): נסה להגיע למצב בו אתה יכול לענות על כל אחת מהשאלות האלה במשפט מלא, שיהיה מעניין כשלעצמו:

*רעיון:* "מה שונה בסיפור שלי מהמצב הקיים? מה עושה אותו מד"ב? מה מעניין בו?"
(דוגמת תשובה טובה: "הרעיון בסיפור שלי הוא מכשיר המתרגם רגשות או מצבים של הנפש לצבעים.")

*עלילה:* "מה קורה בסיפור שלי? מה כאן הסיפור?"
(דוגמת תשובה רעה: "שני חיילים משתמשים במכשיר כדי לזהות את אויבהם הנצחיים, ובסוף מתברר שמדובר בדור הבא של הסכסוך הישראלי-פלשתיני." כמו שאתה רואה, זה לא מספיק, ולא רק בגלל התמצות.)

*רקע:* "איפה, מתי, איך ובאיזו חברה מתרחש הסיפור שלי? האם היא שונה מזו שלנו? איך? (למה?) מה ההשפעות של ה"רעיון" על החברה? איך שניהם משתלבים בעלילה, אם בכלל?"

אלה, לדעתי לפחות, שלושת האלמנטים המרכזיים בסיפור מד"ב. לאחר שגיבשת רעיון כללי לגבי שלושתם, אפשר להתחיל לכתוב, ולמלא את שאר האלמנטים של הסיפור. כמובן שחצי ממה שחשבת עליו ישתנה במהלך הכתיבה, אבל זה יהיה שינוי שלאחר מחשבה, מה שרק יעשה את הסיפור שלך למושקע יותר. כרגע הסיפור שלך עונה על אחד וחצי מתוך שלושה. לא רע בתור התחלה. :)

דיסקליימר: שום דבר ממה שכתבתי לא אבסולוטי, לא מחייב אף אחד ולא חורג אפילו טיפה מתחום העצה. כל אחד כותב את הסיפורים שלו אחרת, אבל בסופו של הדבר הדרישה של הקוראים היא זהה: סיפור מלא. כל זמן שאתה מספק את זה, אני אהיה בשקט.

אבישי
בהצלחה.

נושא נכתב על ידי נשלח
  הנדסת אנוש UV 12:26 03/09/2002
  אה. שלמקו 11:28 04/09/2002
  RE: אה. UV 13:18 04/09/2002
  חביב טרי רוז 17:41 04/09/2002
  רק 2 תגובות :--( UV 12:25 11/09/2002
  אם אתה מבקש יעל 11:12 12/09/2002
  לחיילים (ולעוד הרבה אנשים אחרים) NY מאושר 02:50 14/09/2002
  אני מסכימה עם הביקורת של שלמקו.[[ל''ת]] עידית 12:14 12/09/2002
  וחוץ מזה אל תהיה עצוב עידית 12:49 12/09/2002
  אבל אין על מה! אבישי 12:52 12/09/2002
  עיצות מצויינות, אבישי יעל 12:55 17/09/2002
  האמת, אבישי 11:41 18/09/2002
  אם אתה עדיין מתעקש אז... בן רוט 07:48 17/09/2002
  RE: אם אתה עדיין מתעקש אז... UV 12:10 18/09/2002
  היי, *זה* כבר רעיון! (כאילו ל''ת) אבישי 12:15 18/09/2002
  לא רק רעיון. יעל 22:48 18/09/2002

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.