בקרו גם בפורום האגודה
חזרה לאתר האגודה
פורום הסיפורים :   מיועד לפרסום וביקורת של סיפורי מד"ב ופנטסיה; מנהל הפורום: זיו קיטרו (Sickbar) 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
רוצים לפרסם כאן סיפורים? ראשית, קראו את כללי הפורום.
איילית עונה למבקריה
נכתב ע''י: איילית (IP Logged)
תאריך: 12:39 14/08/2002

אהלן חברה,
לא ידעתי אם לצחוק או לבכות למקרא התגובות על סיפורי "החפץ" (כן בגרשיים). כי ברור לי ללא צל של ספק, שאף אחד לא הבין אותו. בראש ובראשונה אני נוטלת את האשמה על עצמי. סופר לא חייב אמנם שכתיבתו תהייה ברורה, אך היצירה חייבת להעביר את המסר שלה, שאם לא כן לשם מה נכתבה?
אם זאת איני יכולה שלא להטיל לגמרי את האשם, גם עליכם הקוראים חובבי המדע הבדיוני.
מה זה כאן? שכחתם לגמרי איך קוראים סיפור? לא שמעתם מימיכם על מטאפורה? מרוב עיסוק בפרטים הטכניים, לא ראיתם בכלל את הסיפור שהמסתתר מאחוריו.
יתכן שטעיתי בכך שלא הקדמתי לסיפור הקדמה קצרה, המבקשת להתייחס אליו כאל פנטסיה בלבד. בשבילי מדע בדיוני הוא רק כלי, שבעזרתו אני יכולה להעלות על הכתב רעיונות, שהם מורכבים מדי להבעה בסיפור רגיל, מבלי שיגידו לי שזה לא מציאותי. הרי בסופו של דבר, הז'אנר הזה כולו, עוסק בדברים שאף אחד לא קבע עדיין את נכונותם, וזה שמוסיפים לו פרטיים מדעיים נכונים, עדיין לא עושה אותו נכון, יותר למשל מקביעה: שאין חיים נוספים ביקום מלבדנו.
אז נכון, הייתי יכולה להשתמש בדלק גרעיני במקום בשמן, אבל זה עדיין לא היה משנה כלום לגבי הסיפור. יכולתי גם לשים את המשלחת לשוטט על פני מדבר צייה שומם, בחיפוש אחר מקור המים היחיד שירווה את הבערה שבלב גיבורנו, או לחילופין, (כפי שציין אחד הקוראים), בקוטב הצפוני, בחיפוש אחר נקודת החום היחידה היכולה עדיין להפשיר את לבו הקפוא.
כי הסיפור כולו אינו מסע של אדם על כוכב, אלא מסע של אדם אל תוך הנפש שלו, בחיפוש אחר נקודת האור היכולה להציל אותו מקפיאה מוחלטת, בגין האירועים הקשים שחווה בילדותו.
אי לכך גם אין מקום לתמיהה כיצד הגיעה הבובה אל אותו כוכב, שהרי היא הייתה בתוכו כל הזמן. ואדם נושא עמו תמיד את לבו ומחשבותיו לכל מקום שהוא הולך. גם אם ירחיק לכת לכוכב אחר, הרי שבעיותיו האישיות נשארות עמו תמיד בכל מקום, עד שיפתור אותן בתוך עצמו.
נדרש אומץ רב מאדם, לנפץ את קרחוני ההגנה שבנה סביבו, ולחזור אל נקודת הזמן שעיצבה את חייו כפי שהם. לפעמים הוא גם משלם בחייך עבור ניסיון כזה. אך מי שלא עושה זאת, נידון מראש לקפיאה לבערה ולמוות.
לגבי השפה הגבוהה, כך אני כותבת תמיד, גם במכתבים. (מה לעשות, אני שייכת לדור הישן).
לגבי הגרשיים, אותי לימדו שצריך לשים גרשיים בכל ציטוט או שם, שהוא דו משמעי. ו"החפץ" הוא אכן כזה. (דרך אגב, שם הסיפור במקורו היה: הבובה).
ועוד דבר, מכיוון שלמדע בדיוני אין גבולות ועמים, לא ברור לי מה זה משנה איזה שמות יש לגיבורים? לא שאינני מייחסת חשיבות לשמות בסיפור, להפך, אך דווקא במקרה זה העדפתי לבחור בשמות נפוצים המאפיינים אנשי משלחת חלל, כדי להוסיף יתר אמינות לסיפור (ישראל עדיין לצערנו אינה מייצגת מעצמת חלל). גם לא בכדי אין לגיבור הראשי שם בכלל, והוא יכול להיות כל אדם בכל מקום בעולם.
ואחרון אחרון חביב, מרבית המגיבים התאוננו שהסיפור משרה עליהם דיכאון. אני יודעת למה. התפיסה שאנו החיים היחידים על פני היקום, פוגעת ישר בבטן הרכה של חובבי הז'אנר, שהשאיפה לגלות יום אחד חיים על פני כוכבים אחרים, משמשת להם אבן נוחם ותקווה לכל חייהם כאן על פני כדור הארץ.
ומה אם אומר לכם שחיינו כאן יכולים להתרחש תמיד על פני כל כוכב וכוכב ביקום, אך לעולם לא באותו זמן בו מתקיימים כבר החיים על פני אחד הכוכבים (כי אין אדם חי פעמיים באותו זמן). והחיים הם תמיד אנחנו, בכל כוכב וכוכב שלא יהיה, כי אנו חייו היחידים של יקום אחד ויחיד, החי לנצח במחזורי החומר שלו, בכל פעם בחומר ידיעה אחר שלו. האין זו מעודד לחשוב שאנו קיימים תמיד? אם מתקיים היקום לנצח במחזוריו, הרי שגם אנו חיים עמו לנצח...

אשמח אם תקראו שני סיפורים אחרים שלי שפרסמתי בפורום למעלה, ואשמח כמובן לקבל תגובות.
להשתמע
איילית

נושא נכתב על ידי נשלח
  החפץ איילית 09:42 11/08/2002
  RE: החפץ טרי רוז 13:33 11/08/2002
  RE: החפץ בן רוט 23:35 11/08/2002
  ביקורת קשה NY מאושר 03:07 12/08/2002
  ניר, אתה טועה במקצת שלמקו 05:29 12/08/2002
  לא נכון. NY מאושר 06:51 12/08/2002
  לדעתי, שאתה מוזמן ומן הסתם לא תקבל, שלמקו 06:53 12/08/2002
  גם לו היה הדבר כך, NY מאושר 06:56 12/08/2002
  גם לי זו נראית כבעיית ניסוח שלמקו 06:57 12/08/2002
  RE: החפץ Random 02:31 13/08/2002
  איילית עונה למבקריה איילית 12:39 14/08/2002
  ובכן טרי רוז 14:07 14/08/2002
  מה שהוא אמר יעל 14:25 14/08/2002
  אני רק רוצה להדגיש טרי רוז 14:44 14/08/2002
  מה שהם אמרו, ובנוסף שלמקו 23:52 14/08/2002
  בנוסף לדבריהם החכמים של קודמי: NY מאושר 03:56 15/08/2002

מצטערים, אין לך הרשאה לכתוב/להגיב בפורום זה.
This forum powered by Phorum.