פורום האגודה :   מיועד לדיון בנושאים הקשורים לפעילות האגודה בלבד 
לקבלת עדכונים חודשיים בדואל על פעילויות האגודה, הצטרפו לרשימת הדיוור על-ידי משלוח מייל למזכירות האגודה.
RSS Headlines
1. ראשית, קראו את כללי הפורום.
2. לפני שתשאלו, קראו את רשימת השאלות הנפוצות שלנו.
והנבחרים הם.....
נכתב ע''י: אלי (IP Logged)
תאריך: 12:33 22/07/2001

האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטסיה החליטה שבאיקון הבא יתקיים אירוע חסר תקדים בתולדותיה ובתולדות הקולנוע הישראלי.. שעתיים של סרטי מדע בדיוני ופנטסיה ישראליים מקוריים .
הושמעו תמיהות רבות בעניין זה . מי שמע אי פעם על סרט מדע בדיוני ישראלי ? שאלו השואלים אך התברר שיש ויש כאלה ואפילו רבים מהם . קרוב ל-100 אם להיות דייקנים .
החיפוש שביצענו, כותב שורות אלה , רני היחצן של האגודה קילרוי ואסף רזון אחר סרטי מד"ב ופנטסיה ישראליים קצרים היה חסר תקדים בתולדות הקולנוע הישראלי.
סרטי סטודנטים וסרטים קצרים מוקרנים לרוב בפסטיבלים ובסינמטקים ובטלוויזיה בשנה שנתיים שלאחר יצירתם ולאחר מכן הם … נשכחים . לרוב בבוידם של היוצר או מעלים רקב בארכיון של בית הספר שבו הם נעשו וזאת ללא כל קשר לאיכותם . זאת פעם ראשונה שמישהו ביצע חיפוש כזה של סרטים קצרים ושפט אותם על סמך איכויותיהם ונושאיהם ללא קשר לזמן יצירתם . והאמינו לי החיפוש ואיתור הסרטים ויוצריהם היו משימה מסובכת ביותר במיוחד בהתחשב בזמן הקצר מאוד שעמד לרשותינו . בכל זאת הספקנו לצפות בלמעלה מ-30 סרטים קצרים של מדע בדיוני ופנטסיה שכמה וכמה מהם היו מעניינים מאוד גם בין אלה שלא נבחרו לבסוף לצערנו הרב לצפיה. .
והרי הנבחרים להקרנה באיקון :
1. חלל אינסופי. בבימוי אורי טסלר . 2001 . סרט ששודר בתוכנית "ערוץ 2" כיכר המדינה". .הבמאי ( האם הוא בעל כוחות על טבעים?) ם חזה ככל הנראה שהאגודה עומדת להכין אירוע של סרטי מדע בדיוני ישראליים ומיהר והכין פרודיה על סרט המדע הבדיוני הישראלי שמהווה את הפתיחה המושלמת לאירוע זה.
2. רשות נחיתה בבימוי ריקי שלח . על פי סיפור של קטרין מקלין PICTURES DON’T LIE .. סרט מ-.1978 באורך 21 דקות עם משה טימור ויוסי גרבר. על חללית חייזרית שיוצרת קשר עם נמל תעופה בן גוריון בניסיון להשיג אישור נחיתה שם.
3. גוף זר. ביום ותסריט יריב גבר . נעשה בבית ספר בן צבי . . 1987. באורך 24 דקות. עם ענת עצמון הנפלאה ואבי טראוב. על עתיד "בלאד ראנרי " שבו יש אליטה שמחליפה גופות כמו בגדים. אחד מאנשי אליטה זאת. פוגש באהובתו של בעליו הקודמים של הגוף הנוכחי שלו. . יריב גבר הוא היום במאי מצליח מאוד של סרטי פירסומת וגם ביים תשדירי בחירות.
4. מעז יצא מתוק. ביום ותסריט רמה דרימר. נעשה בבית ספר סם שפיגל בירושלים 1992. 10 דקות. ביה"ס . עם לימור גולדשטין האלמותית. . בעולם שלאחר מלחמה גרעינית כל הנשים פרט לאחת אינן מסוגלות יותר ללדת .והאישה האחת הזאת פוגשת בגבר האחרון עלי אדמות .רמה דרימר הנ"ל כתבה גם את התסריט לסרט אחר שהיה מועמד להקרנה בשם אשת חיל על אישה כנועה שכאשר היא רואה אי צדק בסביבתה הופכת לסופרמנית כל יכולה .
5. עמודו . ביים אורי מרכס על פי סיפור אתגר קרת . .. אונ' תל אביב 6 דקות. 1995. עם בועז רימר ותמיר קמחי . על צעיר שמסוגל להקפיא את כל האנשים סביבו ולעשות בהם כרצונו. בועז רימר הוא כידוע המנהל של אתר הבימה החדשה שפרסומות לו מופיעות מידי פעם בעמוד זה .ואתגר קרת הוא … אתגר קרת.,,,,( עוד סרט שנשקל להקרנה על פי סיפור של קרת היה "
6. איציק ומילטון. ביום ותסריט עדו אנג'ל . 1999 , .המדרשה לאמנויות. של בית ברל .1999 35 דקות. שני אנשים מחליטים לראיין את אלוהים ולשם כך מתאבדים. אך מגלים את עצמם בשמיים כלואים ביחד עם האלוהים בכבודו ובעצמו במקום היחיד שיש בו מנעול שגם אלוהים לא יכול לפרוץ. …
אני שמח לציין שאם כי לא זאת הייתה הכוונה המקורית הרי הסרטים שנבחרו מייצגים מגוון רחב של מוסדות ללימוד קולנוע. אוניברסיטת תל אביב , בית ספר בן צבי ברמת גן , בית ספר סם שפיגל בירושלים, מדרשת בית ברל בכפר סבא .. בדקנו גם סרטים שנעשו עבור ההאוניברסיטה הפתוחה בתל אביב מכללת "קאמרה אובסקורה " ב תל אביב בית הספר לקולנוע "במעלה " בירושלים ובית הספר לאמנויות התקשורת בגבעת חביבה אך מסיבות שונות (ובראשן קוצר הזמן של האירוע מלהכיל את הכל ) הם לא יוקרנו בפעם הזאת . אולי בפעם הבאה,. אני מקווה שנשיג סרטים מתאימים גם ממוסדות אחרים כמו מכללת תל חי וכיוצא בזה.
וכאן ברצוני להזכיר לשבח את בית הספר סם שפיגל בירושלים שנתנו לנו באופן מידי ובנדיבות וללא כל שאלות את כל הקלטות של בוגריהם שביקשנו מהם .
לצערנו לא כל הסרטים שחיפשנו הושגו בפרק הזמן הקצר שעמד לרשותינו . וכך סרטים שבהם רצינו מאוד כמו : שלום למחסל של יעקב פלורנטין על מדינת ישראל בעתיד ,סולו לטובה של אריק קפלון שיוצר עולם אחר עם שפה מיוחדת לו , זר בעיר על ערפד בודד בעיר הישראלית , חללית פילוט לסדרת מדע בדיוני קומית שהוקרן בערוץ 2 פרוייקט אאורה על ניסוי שנעשה במוח האנושי, טרילוגיית הזומבי מאבן גבירול של ליאור קרני , טרילוגית סרטי פנטסיה 2000 " "גלות " ו" גורלו של אלקסי פנשין " של איתן בן נון ו"נרפויה " של פיני שץ כולם סרטים שהתבססו על סיפורים שהופיעו מעל דפי מגזין המדע בדיוני פנטסיה 2000 הזכור לטוב, הסרט "בראשית ברא " של דודי ניב שבו מילי אביטל האלוהית מגלמת אלוהים סקסית במיוחד בתפקיד שמזכיר מאוד את תפקידה בסרט המד"ב " סטאר גיט" ( סרט שבגלל נושאו דווקא התאים מאוד לאיקון הנוכחי) ,
חיים רק פעמיים של עידן עזרי על ג'יני מציע לאדם הזדמנות שניה ולחיות את חייו מחדש כתוצאה משינוי בעברו. דומינו בבימוי אורי סיוון סרט טלוויזיה מהסדרה "סיפורים קצרים על אהבה " שכתבה לימור נחמיאס על מסע בזמן שאותו מבצעת בחורה צעירה כדי להציל רומן אהבה שלה מסע שעבורו יהיה עליה לשלם בשנים מחייה עסקת חייו" בבימוי של בועז רימר ובו מופיע לא אחר מאשר חבר ועד האגודה דותן דימנט על אדם שהשטן מציע לו מדי שנה למכור לו את נשמתו . החליל של מירה חברוני שבו איש מחשבים נאלץ להתמודד עם האל הקדמון פאן "טרף " של אביבה יעקובוביץ סרט אימה קצר על מכונית ללא נהג שרודפת אחרי בחורה , "מחליטים עליך " סרט של ירון שמיר שחוזה את תוכניות הריאליטי שאו של היום , "החיים המסתוריים של הצמחים " סרט אימה של אייל אמיר שבו הצמחים יוצאים למתקפה כנגד בני האדם עתיד מפחיד של אורי טסלר על נוסע בזמן מהעתיד הרחוק שמגיע לשכונה של ארסים בהווה ארטו דטו של שירלי פריד על אישה שטועה בנבכי המציאות
הוירטואלית ….
וזוהי רק רשימה חלקית של הסרטים שבהם צפינו ולצערנו לא יכולנו להקרין הפעם .. טוב נשמור אותם בשביל הפעם הבאה.
סקירה מפורטת יותר על הז'אנר הישראלי הבלתי ידוע עד כה של סרטי המדע הבדיוני והפנטזיה הקצרים ז'אנר שעד כה נספרו בו קרוב ל-100 סרטים על התפתחותו ועל המגמות העיקריות שבו תינתן במאמר שיופיע בחוברת הבאה של המימד העשירי ..נושא נכתב על ידי נשלח
  והנבחרים הם..... אלי 12:33 22/07/2001
  תודה רבה! גל  12:50 22/07/2001
  RE: והנבחרים הם..... רני 12:50 22/07/2001
  עוד תיקון יעל 14:02 23/07/2001


שמך: 
כתובת הדוא''ל שלך: 
נושא: 
זהו פורום מנוהל. הודעתך תשאר נסתרת עד לאישור המנהל.
This forum powered by Phorum.